Serwer dedykowany czy hosting współdzielony? 2020-06-15 powrót do listy

Po dokonaniu wyboru odpowiedniej domeny należy jak najszybciej rozeznać się na temat usług hostingowym. Największą popularnością od wielu lat cieszą się hostingi współdzielone oraz serwery dedykowane. Oczywiście każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a wybór właściwego rozwiązania zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań danej osoby. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, jak będzie zbudowana nasza strona i co będziemy chcieli na niej umieścić. Jeśli planujemy otworzyć duży sklep, to konieczny będzie wybór zupełnie innego rozwiązania niż w przypadku założenia bloga czy prostej strony informacyjnej. Co powinno się wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji? Czym właściwie różnią się poszczególne opcje?

Serwer dedykowany jest komputerem przydzielonym wyłącznie do jednego klienta. Jest on do jego wyłącznej dyspozycji i nie musi dzielić go z nikim innym tak jak w przypadku hostingu współdzielonego. Właściciel samodzielnie podejmuje decyzję o instalacji wybranego systemu operacyjnego oraz o jego konfiguracji. Jest to idealna opcja zwłaszcza w przypadku posiadania większych sklepów oraz witryn z dużym ruchem. To rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku witryn banków czy organizacji pożytku publicznego. Osoby nieobeznane z tematem obsługi technicznej serwerów będą musiały korzystać z pomocy dedykowanego administratora serwerów. Dzięki temu wszelkie prace będą przeprowadzane w odpowiedni sposób i z użyciem właściwych narzędzi.

Hosting współdzielony polega na dzieleniu przez klienta zasobów danego serwera z innymi osobami. W tym przypadku na jednym serwerze znajduje się wiele różnego rodzaju witryn. Jest to oczywiście bezpieczne rozwiązanie i nie trzeba martwić się koniecznością obsługi skomplikowanego panelu administracyjnego. Hosting współdzielony posiada zazwyczaj intuicyjny w obsłudze panel, który nie wymaga do obsługi wiedzy specjalistycznej z zakresu administracji serwerów. Cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród różnych klientów. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla mniejszych sklepów oraz wszelkich firm z prostymi, nieskomplikowanymi stronami czy minimalistycznymi blogami. Hosting współdzielony będzie zdecydowanie tańszą opcją niż serwer dedykowany. Minusem jest oczywiście jego limit danych oraz ograniczona pojemność, jakiej nie może przekroczyć nasza strona. W niektórych przypadkach, gdy ruch na serwerze stanie się większy niż zazwyczaj, mogą pojawić się problemy z działaniem poczty czy umieszczaniu plików na serwerze. Nie są to częste sytuacje, aczkolwiek w przypadku serwera dedykowanego nie występują one nigdy.

Naszym klientom polecamy zarówno serwery dedykowane, jak i hosting współdzielony. Wybór zależy od indywidualnych preferencji klienta i potrzeb strony. Chętnie pomożemy w podjęciu decyzji i przedstawimy najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą!