Header photo Trigger
certyfikaty SSL
Certyfikat SSL to narzędzie uwiarygadniające domenę bądź domeny. Dla użytkownika jest ono informacją, że połączenie i wymiana danych z certyfikowaną domeną są bezpieczne dzięki szyfrowaniu danych. Dane szyfrowane są za pomocą klucza o określonej długości znaków. Obecnie dostępne są certyfikaty 128 lub 256 bit. Im klucz certyfikatu jest dłuższy, tym szyfrowanie jest bezpieczniejsze, bo ilość wariacji jest większa. W konsekwencji trudniej jest odszyfrować przesyłane dane. Gwarancja bezpieczeństwa szyfrowania i przesyłu danych udzielana jest przez niezależny podmiot czyli wystawcę certyfikatu.


Jak rozpoznać, że strona jest zabezpieczona certyfikatem?

Jeśli idzie o rozpoznanie czy dana witryna zabezpieczona jest certyfikatem, to odpowiedzi dostarczają same przegladarki. Dla użytkownika, certyfikat SSL jest widoczny w postaci odpowiedniego oznaczenia protokołu w pasku adresu.

W przypadku stron nie posiadających zabezpieczenia certyfikatem, użytkownik w pasku adresu przeglądarki, jako inicjację połączenia zobaczy http:// natomiast przed adresem strony zabezpieczonej certyfikatem pojawi się https://. Dodatkowo w większości przeglądarek pojawia się oznaczenie obrazkowe - ikona kłódki lub oznaczenie kolorystyczne - zielony kolor dla połączeń bezpiecznych, szyfrowanych i czerwony kolor dla połączeń nie używających certyfikatu. Takie rozróżnienie kolorystyczne można zauważyć choćby w przypadku stron bankowości internetowej. W taki sposób oznaczany jest certyfikat o najwyższym stopniu bezpieczeństwa.

Kiedy stosować certyfikat SSL?

Certyfikat SSL powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownik podaje poufne dane. Mogą to być dane osobowe, dane o zarobkach, dane o zdrowiu itp. Każda witryna posiadająca formularz zapytaniowy, za pomocą którego użytkownicy przesyłają swoje dane powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL. Proszę mieć na uwadze, że posiadanie certyfikatu to nie tylko kwestia bezpieczeństwa przesyłania danych, ale również wymóg Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Więcej informacji na naszym blogu:

Google „napiętnuje” strony bez HTTPS
Certyfikaty SSL – Top 10 korzyści

Jeżeli będziecie Państwo zainteresowani pomocą w doborze, zakupie i instalacji certyfikatu SSL zapraszamy do kontaktu.