Dlaczego należy dbać o bezpieczeństwo własnej strony? 2019-05-29 powrót do listy

Dlaczego należy dbać o bezpieczeństwo własnej strony?

Decydując się na zaprojektowanie i stworzenie strony internetowej, musisz być przygotowany na podjęcie wielu decyzji. Część z nich może się wydawać prosta, ale niektóre – tak jak kwestie zabezpieczenia witryny – wiążą się z poważnymi konsekwencjami, a ich bagatelizowanie może przełożyć się na zmniejszenie dostępności Twojej oferty w sieci. Zacznijmy jednak od początku...

Czym jest bezpieczeństwo strony internetowej?

W świadomości właścicieli witryn internetowych wciąż pokutuje przekonanie, że witrynę należy zabezpieczyć przed hakerami, którzy włamując się do panelu administracyjnego strony, mogą zmienić jej ustawienia lub zacząć przekierowywać ruch na inne strony www. Tymczasem, zagrożenie jest o wiele poważniejsze, a ofiarami hakerów coraz częściej padają nie tyle właściciele serwisów internetowych, ile osoby z nich korzystające. Dlatego mówiąc o bezpieczeństwie witryny, powinniśmy mieć na myśli przede wszystkim ochronę poufnych danych przesyłanych na stronę drogą elektroniczną. Ich ochronę zapewnia certyfikat SSL, dzięki któremu przesyłane dane są szyfrowane.

Certyfikat SSL a moja strona www – czy naprawdę go potrzebuję?

Branżowe standardy zakładają, że każda strona WWW powinna posiadać certyfikat SSL. Jego instalacja wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, dlatego część klientów agencji projektujących strony internetowe wciąż podchodzi do problemu bezpieczeństwa witryny z pewną rezerwą – w końcu nikt nie chce płacić, za coś, z czego nie będzie korzystał. O ile właściciele sklepów internetowych widzą potrzebę inwestycji w bezpieczeństwo danych klientów, o tyle właściciele prostych stron, które nie zbierają od użytkowników danych wrażliwych, nie do końca rozumieją zasadność ponoszenia dodatkowych kosztów i chętnie rezygnują z certyfikatu. To niestety wiąże się z pewnym ograniczeniem widoczności ich oferty w sieci. Dlaczego?

Po pierwsze, coraz więcej przeglądarek internetowych informuje użytkowników o niebezpiecznych połączeniach. Najczęściej informacje te przyjmują postać okienka wyskakującego po kliknięciu „niebezpieczny” link, w którym możemy przeczytać, że nasze dane nie są chronione i mogą być dostępne dla innych. Takie ostrzeżenie skutecznie zniechęca do korzystania z witryny. To jednak nie wszystko. Google promuje bezpieczeństwo stron www, co przekłada się na ograniczoną widoczność „niebezpiecznych” witryn w wynikach wyszukiwania.

Z tego też względu, tworząc nową stronę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie witryny przed hakerami oraz zadbać o certyfikat SSL.